Kategórie
newsletter

Vďaka komu to celé zvládneš?

Vonku to vyzerá tak, že korona je na ústupe a firmy sa pomaly začínajú vracať do normálu, teda presnejšie nového normálu. Vo viacerých debatách už odznelo, že čas po korone bude priať novým projektom. Náš dnešný hosť Ľubo Šimko z Kreativ Gangu, tiež spomenul, že vznikne množstvo nových startupov, pretože bude na trhu kopec šikovných ľudí. 🚀


V Kiuube vnímame paralelu medzi podnikaním, inováciami a hokejom.


Pýtaš sa v čom? 🏒
Konkrétne v tom, že úspech vo všetkých oblastiach vyzerá vždy viac ako tímový šport. Nie je to o tom ako perfektne máte vymyslenú stratégiu. Alebo o tom koľko nápadov a kreativity máte v talóne. Je to o tom, koľko z tej kreatívy si schopný/á premeniť na realitu.

A rovnako o tom, či tie hokejkové grafy do reality je s kým pretavovať. V 8. vydaní nášho newslettra sme sa chceli podeliť o to ako my vnímame tím & koho v ňom rozhodne musíš mať, aby sa ti podarilo udržateľne reštartovať biznis. 
 


3 piliere úspešného produktu
 
Na to, aby inovácia alebo nový produkt resp. služba mali šancu na úspech, je potrebné na ňu pozerať trojitou optikou 👓:

1.Zákazník: Riešim skutočnú potrebu alebo problém svojich zákazníkov? 
 
2.Biznis: Dáva moja ponuka ekonomický zmysel? Je zákazník za ňu ochotný zaplatiť? 
 
3.Technológia: Som schopný toto riešenie zrealizovať z technického pohľadu? 
 
Každá z týchto tém potrebuje v tíme svojho advokáta 🤵. Niekoho, kto rozumie zákazníkom, je s nimi v kontakte a nebojí sa ich pýtať so začiatočníckym nastavením, aby mu nič neuniklo a efektívne vedel vyhodnotiť ich potreby.
 
Analytika 🔎, ktorý má pod palcom čísla a vie perfektne kalkulovať, počítať biznis plány, vyhodnocovať metriky a rozumie dlhodobej stratégií tvojho biznisu. 
 
A v ideálnom prípade aj technického človeka 🛠, ktorý rozumie tomu ako by produkt/služba mala fungovať po technickej stránke.


 
V Kiuub tíme sme tieto predpoklady potiahli ešte do ďalšieho rozmeru a to: 
 
4.Produkt: Ako sa na produkt pozerať, čo znamená jeho návrh, vývoj, testovanie? 
 
5.Marketing: Ako postaviť marketingovú stratégiu? Definovať zákaznícke persóny? A cez ktoré kanály náš produkt dostať k jeho cieľovke? 
 
6.Predaj:  Čo znamená UVP? Ako voliť vhodné predajné argumenty? Prečo je dôležitá psychológia? 
 

V praxi často vidíme, že veľa projektov sa na začiatku sústredí práve na technologickú časť bez vedomosti o tom, čo zákazník naozaj potrebuje. ❌

V našej praxi sa na začiatku projektu zameriavame najskôr na zákazníka a jeho problémy, následne testujeme biznis model, a keď splníme oba tieto predpoklady, hľadáme optimálne technické riešenie. ✔
 
Produkt treba nielen vymyslieť, ale ho aj dostať k zákazníkovi, preto by si mal mať okolo seba ľudí, ktorí tomu rozumejú a spoločne s ich expertízou vyskladáte mozaiku úspešného produktu/inovácie. 

 
Makači s ťahom na bránu. 🥅
 
Kde takýchto ľudí hľadať? Všade okolo seba. Doteraz sa nám osvedčilo, že najlepší adepti, ktorí dokonale spĺňajú takéto predpoklady majú zvyčajne 2 základné črty.

Podnikavý duch: už niekedy pracovali na vlastnom projekte. Chápu komplexite problematiky, pretože vedia čo obnáša, keď rozbiehate niečo vlastné. Od toho ako vybrať vhodných partnerov, predávať, vizualizovať, zastrešiť distribúciu a pod. 
 
Ťah na bránu: Komplexný pohľad treba doplniť disciplínou, dravým prístupom a pohotovými reakciami. Preto ak má váš tím skúsenosť so športom, ktorý si vyžadoval pravidelné tréningy a drinu, je to ideálny adept.

Ako Boris Valábik povedal: “Pointa dávať deti na hokej nie je v tom, aby sa z nich stali profi NHL hráči. Pointa je práve v tom, aby sa z nich stali ľudia odolní, disciplinovaní, zarputilí a zároveň tímový . Kde inde sa v dnešnej dobe sa dieťa naučí takým návykom ako v športe.”
 
 
V Kiuube má každý z 11 členov tímu nejaký vlastný side projekt, na ktorom aktívne pracuje alebo pracoval, úspešne ho dokončil alebo sa mu niečo nepodarilo a z neúspechu čerpá vycibrené know-how. 
 
Preto ak hľadáte dokonalý hokejový tím, ktorý s vami odohrá 1. Inovačnú ligu, pokojne sa u nás zastavte pozrieť na tréning. Radi vám ukážeme ako na to. 😉


 
Video-debaty #4: Kreativ Gang – Víťazi vzišli z krízy
 
Ako sú na tom po korone slovenské firmy? Vo video debatách sa s ľuďmi z biznisu pozeráme do zákulisia ich firiem. Ako člen našej newsletter komunity sa k týmto rozhovorom dostaneš exkluzívne ako prvý. ✅
 
Dnes spolu s Ľubom Šimkom debatujeme o rozbiehaní firmy tesne po kríze a aj o tom, ako pomocou “výhražných listov” získať prvých klientov. Ľubo je večný kreatívec, riaditeľ marketingovej agentúry Kreativ Gang a spolumajiteľ akadémie akčných športov Hangair. Kreativ Gang rozbiehali v roku 2011, v časoch kedy bolo tesne po kríze a všetci ich odhovárali. Dnes táto akčná marketingová agentúra seká reklamu, ktorú si zapamätáš. 
 
Ako zmenili biznis model formátom Web na leasing?

Čo má Kreativ Gang spoločné so značkami ako Disney, Groupon alebo IBM?

Ako znel claim prvej kampane Kreativ Gangu a čo im priniesol?

Aké príležitosti prinesie obdobie po korone?

 


Zapni si video a inšpiruj sa rozhovorom!

Potrebuješ pomoc? 

Našim klientom sme počas posledných týžnov pomáhali inovovať ich biznis tak, aby koronu zvládli.🧬 
Rozhodli sme sa pridať k newslettru možnosť krátkych konzultácií o krízových inováciách.
Samozrejme zadarmo.

Ak riešiš vo firme korona-tému, s ktorou sa nevieš posunúť ďalej a potreboval by si externý pohľad radi ti pomôžeme. Rezervuj si s nami krátky telefonát a pobavme sa o tom v detaile.

Dohodnime si call 📞

Vidíme sa budúci utorok! 🙂
Tím Kiuub

P.S.: Považuješ náš newsletter za zmysluplný? Budeme vďační ak ho prezdieľaš alebo odporučíš ľuďom, pre ktorých bude mať pridanú hodnotu.

Pozri si náš predchádzajúci príspevok: Metriky a dáta. Čo vôbec sledovať?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *