Kategórie
newsletter

Odložený dopyt, ako ho zvládnuť a.k.a. predplať si svoju službu?

🔄 Reštart je za rohom, čo to znamená?

Minulý týždeň dáta ukazovali prvé náznaky pozitívneho obratu, teraz výzerá že trend pokračuje.📈 V dnešnom newsletteri sa pozrieme na možné scenáre vývoja v nasledujúcich týždňoch, pobavíme sa o koncepte predpredaja a nakoniec sme si pre teba pripravili novinku
 
The Conference board načrtol niekoľko scenárov možného reštartu ekonomiky pre US. Odhady sme skúsili preložiť so situáciou v strednej Európe a vychádza nám že graf nižšie je v skutočnosti relevantnejší pre náš región ako severnú Ameriku.

Inštitút načrtol tri scenáre:

  1. May reboot: vrchol prípadov počas apríla, reštart ekonomiky počas mája
  2. Summertime V-shape: vrchol prípadov až počas mája, negatívnejší Q2 ale silnejší reštart v Q3
  3. Fall recovery: prípad “flatten the curve” so začiatkom rastu až s septembri

BCG spracovalo kvalitnú štúdiu, ktorá nám potvrdzuje že v našom regione je najvyšší čas začať sa pozerať na kroky ktoré treba robiť počas postupného ožívania ekonomiky a zaoberať sa témou odloženej spotreby. 🛒
 

Čo môžeš urobiť teraz a v nasledujúcich týždňoch?

Koncept odloženej spotreby hovorí o agregácii dopytu, ktorý nemohol byť naplnený. Sila odloženej spotreby klesá ak obmedzenia trvajú dlho, ale vzhľadom na maticu od McKinsey očakávame že zotavenie bude nasledovať scenár “May reboot” alebo “Summertime V-shape”.  Aktuálne vidíme u našich klientov dva súbory krokov ktoré odzrkadľujú súčasný vývoj. 

  1. Čo viem spraviť digitálne a na diaľku? Posledné týždne sme písali o potrebe “myslieť ako startup🚀” a hľadaní spôsobu ako upraviť biznis, propozíciu alebo spôsob dodania tak aby bol “korona-proof”. Veríme že toto je stále relevantné lebo okrem lepšieho preklenutia tohto obdobia táto aktivita môže priniesť rastovú príležitosť do budúcna.
  1. Čo viem predpredať? Pre niektoré biznisy nebolo možné nájsť dostatočnú digitálnu alebo diaľkovú náhradu a preto sme sa zamerali na obmedzenia nákladov a poctivú prípravu na reštart. Vyzerá, že ten tu už pomaličky máme a firmy ktoré sa naučili ako svoje služby predpredávať a zákazníkom alokovať čas v budúcnosti majú príležitosť vyjsť z krízy v lepšej kondícii ako ich konkurencia. 💪

Reštart je za rohom, chcem nabrať zákazky:

Z pozorovania trhu vyplýva že tvorba ceny bude mať v sebe nasledujúce mesiace novú zložku a tou je čas dodania.🕐 Všetci vieme ako vyzerá cena leteniek ak chcem letiet nasledujúci deň vs. za niekoľko mesiacov. Vzhľadom na odloženú spotrebu očakávame podobný mechanizmus aj v tradičnejších odvetviach, t.j. expres príplatok. 

Na základe skúsenosti s našimi klientmi nám dáva najväčší zmysel agregovať budúcu spotrebu a monetizovať ju už teraz. Je niekoľko spôsob ako to dosiahnúť, jednoduchý spôsob je napríklad služba www.Reservio.com. Alternatívne sa dá použiť akákoľvek iná služba ktorá umožňuje organizovať kalendár budúcej spotreby a má platobnú bránu na zrealizovanie platby vopred.

Novinka: Ako reagujú na koronu slovenské firmy?

Za takmer 40 dní korontény sme absolvovali množstvo rozhovorov s kamošmi z podnikateľského fachu. Preto nám v kontexte korony napadlo priniesť pohľad do zákulisia slovenských firiem.
Ako ich zasiahla korona?
Čo bola ich prvá reakcia?
A ako sa pripravujú na reštart?


Video-debaty Pripravení na reštart ti tak prinášajú možnosť inšpirovať sa tým, čo iným firmám fungovalo najlepšie. Keďže si v našej newsletter komunite, link na rozhovor dostaneš exkluzívne medzi prvými. ✅

Našim prvým hosťom bol Bohumil Pokštefl, CEO Kontentina ocenený v rebríčku Forbes 30 pod 30 z roku 2019. Kontentino vzniklo ako spin off reklamnej agentúry Triad Advertising. Z interného projektu vyrástlo na firmu, ktorá obsluhuje viac ako 3000 zákazníkov po celom svete. Tí používajú Kontentino na plánovanie, spoluprácu a efektívnejšie riadenie svojich kampaní. 

S Bohušom sme debatovali o tom, čo majú spoločné motorkári🏍 a inovatívne firmy. V rozhovore sa dozvieš ako si vďaka spätnej väzbe udržujú lojalitu zákazníkov. V čom korona pomohla agilite ich tímu a ako sa Kontentinu za posledné týždne podarilo zvýšiť face-to-face tréningy až 3-4 násobne.

Zapni si video a inšpiruj sa rozhovorom tu:

Potrebuješ pomoc? 

Zavolaj nám a podelíme sa o skúsenosti, ktorými sme pomáhali počas posledných týždňov firmám adaptovať sa na aktuálnu situáciu. 🧬
Rozhodli sme sa pridať k newslettru možnosť krátkych konzultácií o krízových inováciách.
Samozrejme zadarmo.

Ak riešiš vo firme korona-tému, s ktorou sa nevieš posunúť ďalej a potreboval by si externý pohľad radi ti pomôžeme. Rezervuj si s nami krátky telefonát a pobavme sa o tom v detaile.

Dohodnime si call 📞

Články, ktoré nás zaujali:


Vidíme sa budúci utorok! 🙂
Tím Kiuub
 
P.S.: Považuješ náš newsletter za zmysluplný? Budeme vďační ak ho prezdieľaš alebo odporučíš ľuďom, pre ktorých bude mať pridanú hodnotu.

Pozri si náš predchádzajúci príspevok: Ako transformovať firmu na dlhodobo udržateľnú?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *