Kategórie
newsletter

Bude to bolieť, ale zvládneme to!

Všade sa skloňuje home-office, remote práca, no kamenné prevádzky zatvárajú. Pribúda viac neistoty a ty sa pýtaš, čo sa s tým vlastne dá robiť? Poďme sa na to spolu pozrieť.

Čínsky index ekonomickej aktivity každoročne pred oslavami Čínskeho Nového roka spomaľuje, no následne rastie nad hodnoty zo začiatku januára. Vzhľadom na karanténu Wuhanu je tento rok zhruba o 40% nižšie ako je bežné. 8 týždňov od zavedenia opatrení tento index rastie iba mierne.

Karanténa vo Wu-hane sa skončila včera, trvala presne 2 mesiace. To nám ukazuje hrubý odhad toho ako dlho situácia môže trvať. U nás platia prísne opatrenia 2 týždne, čiže je čas prispôsobiť sa a počítať s horšou variantou – možno nás to na konci príjemne prekvapí.
Počas týždňa sme preštudovali mnoho textov a komunikovali s viacerými ľudmi z Číny z čoho nám vzišli dve konkrétne rady.

✅Čo fungovalo a dá sa aplikovať ihneď:
1. Adaptívne plánovanie
Pravdepodobne aj tvoj ročný plán kontaktom s koronou utrpel. Preto je čas prejsť na krátkodobé a adaptívne plánovanie. Predstav si to ako situáciu, keď cestuješ lietadlom a prestupuješ na malom letisku. Prílet, čas v termináli, odlet – priamočiary proces s malým množstvom variabilných premenných.
Tentokrát ale pristávame na omnoho väčšom letisku, s množstvom terminálov a čas ďalšieho odletu zatiaľ nie je známy. Plán prestúpiť je rovnaký, len ho treba prispôsobiť danému prostrediu a komplexite.
Ako na to❓

  • Naplánuj si aspoň 1 strategický call za týždeň. Napríklad počas pondele (nedeľa večer) na utriedenie víkendových myšlienok a následne v piatok s reflexiou z celého týždňa.
  • Zriaď si dokument na zber nápadov naprieč celou firmou a tímom. Pri adaptívnom plánovaní je extrémne dôležité zapojenie všetkých úrovní firmy.
  • Otázky ku callu:
    • Ktoré nevyhnutné operatívne úlohy musíš splniť a ktoré už nemajú prioritu?
    • Akú spätnú väzbu dostáváš od zákazníkov? Ako im môžeš pomôcť?
    • Čo s tým v rámci tímových/firemných kapacít vieš urobiť?

2. Prealokovanie nadbytočnej kapacity v tíme alebo firme 🔁
Podľa slov našich kamošov v Číne bolo už od začiatku vidieť, kto má ambíciu popasovať sa s meniacim sa prostredím biznisu. Reštaurácie a iné malé podniky nevedeli pokračovať vo svojom každo-dennom biznise a namiesto prepúšťania vymýšlali kam presunúť zdroje (Čínska vláda poskytla biznisom platbu odvodov na 3 mesiace).
Hlavné cesty boli dve. Alokovanie ľudí na prípravu na reštart ekonomiky, druhý prúd smeroval k zdieľaniu pracovnej sily naprieč biznismi ktoré to teraz akútne potrebuju (šoféri na rozvoz, príprava jedla, balenie zásielok).
Aké sú možnosti❓

  • Brainstorming na tému: Akú hodnotu vieme dodať zákazníkovi “na diaľku” alebo “donáškou”?
  • Úprava propozície biznisu: Svojpomocne alebo s iným tímom/firmou?
  • Crowdsourcing nápadov vo firme/tíme. Dajte kolegom šancu vymyslieť návrhy na riešenie situácie, pravdepodobne aj tak sedia doma a premýšľajú. V 2008 to použilo BIDMC a fungovalo to.

Princípy výberu:

  • Najlepšie hodnotenie získajú nápady ktoré znamenajú pokračovanie predaja a dodávanie produktu alebo služby.
  • Riešenia na druhej priečke znamenajú alokovanie zdrojov na dlhodobé projekty ktoré nie sú kapitálovo intenzívne, ale budú znamenať lepšiu pozíciu ked to “prehrmí.”
  • Na treťom mieste sú riešenia ako napríklad skrátené pracovné úväzky, požičiavanie si pracovnej sily, znižovanie platu a sabbaticals.

Vládna podpora je pravdepodobne na ceste, preto ak nič nezafungovalo tak pozorne kalkuluj svoju cash runway💸, sleduj opatrenia vlády vzhľadom na pomoc firmám a nezabudni na to, že vo Wuhane začala ekonomická aktivita pomaly rásť zhruba po 6 týždňoch od začiatku karantény.
🛠Nástroje na koniec:

  • Ak si malá firma alebo živnostník jednoznačne využi vychytávku z dielne chalanov zo Studia Echt (shoutout!) 👉smesvami.sk👈
  • Ak si manažér alebo vedúci pracovník skús v rámci brainstormingu rizík v dodávateľskom reťazci aplikáciu  👉Miro 👈, v kombinácií s google meet/skype/zoom je to výborny homeoffice brainstormingový koktejl. My ju používame takto:
  • Ak chceš o niektorej téme podebatiť viac, napíš nám kedykoľvek 👉sem👈.Vidíme sa budúci utorok! 🙂
    Tím Kiuub

    P.S.:
     Považuješ náš newsletter za zmysluplný? Budeme vďační ak ho prezdielaš alebo odporučíš ľuďom, pre ktorých bude mať pridanú hodnotu.
    Referencie:
    Graf

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *